Thanks for your email.

Return

Being Purple

Purple people are some 100 happy souls working mostly around Brno with random appearances in other global locations. They can be identified by a sense of humor, crazy ideas, or readiness to take responsibility, work hard, have fun and create excellent services.

See Open Roles

01

Responsibility & Freedom

We have a motto: “More responsibility gives more freedom”. This means however responsible you are, equals how much freedom you can enjoy. Being responsible is not just about getting to the finish line, nor how fast you get there, but how you get there. Be strategic, be thrifty, be savvy and make sure what you are doing makes sense. Because we trust you to be responsible, there usually isn’t a problem to design work around your life and your colleagues. We’re open to you working at any time, place, or way that suits your individual needs and role. Work from home because you prefer or need to? Sure. Work from abroad so you can stay longer after a vacation. Yes. Need to pick up a friend from hospital or kids from school? Absolutely. Prefer to start at noon and work late? None of this is a problem if you don't influence your teammates in a bad way. Performance and results are important for us. Once you make a promise to deliver, we believe that you will keep your word.

02

Friendliness

We treat others the way we want to be treated. We strive to be friendly, human, humble, supportive, and understanding, both towards clients, partners and to one another. You will notice small acts of kindness around the office each day; like being offered a delicious snack from someone’s weekend getaway on Monday, a slice of homemade birthday cake on Tuesday or french style pancakes on Wednesday. We enjoy coming to the office simply because we look forward to seeing our smiling colleagues. Plus we like spending time together outside the office to enjoy beers, sports, weekend activities as well as corporate events, like our company’s anniversary, Thanksgiving and Christmas parties, plus a week by the sea at our annual summer remote office.

03

Fairness

In our office, you won’t be able to tell a co-founder apart from someone who joined the team just days ago. The same fair, open-minded, transparent, and honest treatment is given to all Purple souls. Fresh fruits, good coffee, company gym, sauna, and a lot of other benefits to choose from, these are always the same for everyone. Just like tidying up the meeting room after yourself or putting the dishes into the dishwasher. When we cooperate with people, we want to find a solution which is beneficial for all parties, easy money and quick wins are not what we look for. We seek long term and meaningful cooperation.

04

Flexibility

As a company, a team or an individual player, we must be flexible, agile, ready to change and adapt. Sometimes it means we have to do something unpredictable, and no matter the circumstance, we jump on it and get it done. Flexibility hasn’t just allowed us to grow but also rescued us when we’ve encountered tough times in the past. Despite our best efforts, we know tough times may come again. We learn from mistakes and take every opportunity to improve. We are resilient and we are ready to roll up our sleeves and do it all over again.

05

Drive

We got to where we are today because we always try to find solutions, not excuses why it cannot be done. We have the drive to succeed globally, expanding far and wide from the roots of our home Czecho-Slovak, European Markets. Our team has more than doubled in size over the past two years and quadrupled over the past four. This fast-paced growth makes it critical that we are always willing to help colleagues with their work. We tend to be goal-oriented, self-developing, proactive and reliable business partners striving for mastery. We make sure that everyone we welcome onboard whether from Japan, Belize, Cyprus, U.A.E or anywhere else around the world shares that drive.

Open Roles

Operations Representative

Do naší fialové party hledáme člověka, který nemusí mít zkušenosti z oboru, ale o to větší by měl mít chuť do práce. Musíš umět pouze efektivně komunikovat v angličtině, zbytek tě rádi doučíme.

V Global Operations Teamu se staráme o chod day-to-day byznysu u našeho partnerského obchodníka s cennými papíry. Zpracováváme nové klientské registrace a následně i jejich vklady a výběry. S klienty napřímo nekomunikujeme, ale řešíme jejich problémy a všechno ostatní, co může vyvstat. Jelikož většina klientů i našich kolegů, se kterými komunikujeme na denní bázi, pochází ze zemí daleké východní Asie, je u nás extrémně potřebné chápat kulturní rozdíly. Stejně tak, jako mít dobrou angličtinu. Kvůli časovým posunům je potřebné, abychom občas pracovali i v noci. Systém směn je ale nastavený tak, aby dával co nejvíce svobody. S klidem proto můžeme cestovat po světě a pracovat odkud chceme. Samozřejmě se také rádi setkáváme v kanceláři se svými kolegy, neboť věříme, že tímto způsobem se člověk lépe učí.

CO TĚ U NÁS ČEKÁ?

 • komunikace s lokálním support týmem a zahraničními partnery
 • zpracovávání a procesování finančních transakcí
 • otevírání klientských účtů
 • hledání řešení vzniklých problémů
 • spolupráce napříč mezinárodním týmem

Momentálně pracujeme na 3 směny, 03:00-08:00, 7:00-14:00 a 9:00-17:00, v blízké budoucnosti bychom ale chtěli přejít na systém 24/5, abychom mohli nabízet klientům co nejkvalitnější, ale zároveň i nejrychlejší servis. Někomu vyhovuje pracovat co nejdříve a potom mít celý den volno a někomu zase naopak. Ve výběru času se snažíme vycházet vstříc podle toho, jak kdo potřebuje, a jaké jsou možnosti. Práci můžeš dělat klidně z domu, nebo kdekoliv jinde.

POTŘEBUJEME OD TEBE:

 • dostatečnou znalost angličtiny (min. B2)
 • pozitivní naladění a radost z komunikace s lidmi v rámci firmy
 • ochotu pracovat na směny
 • technickou a administrativní zdatnost
 • nebát se opakující se day-to-day administrativní práce
 • pečlivost
 • zdravý selský rozum
 • vše potřebné k práci tě u nás rádi naučíme :)

DOSTANEŠ U NÁS:

 • práci v Brně na hlavní pracovní poměr
 • odpovídající finanční ohodnocení (fixní mzdu + bonusy a odměny), které časem poroste
 • finanční i nefinanční benefity (sport. aktivity, home office...)
 • podporu pro zdravý životní styl (ovoce, fitko, sauna, společné akce..)
 • místo v prima stmeleném kolektivu, kde je spousta zábavy
 • možnost učit se a spolupracovat v mezinárodním týmu

Snažíme se pořád posouvat kupředu a doufáme, že se staneš součástí našeho týmu. Rádi Tě ve všem podpoříme a do budoucna budeme hledat cesty, abys měl možnost vždy dělat to, co Tě bude nejvíce bavit.

A KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma se může z Brna prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem.

Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak… Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Motion Designer

We’re looking for an awesome Motion Designer with a keen eye for creating digital marketing videos. The person we’re looking for is someone who is already highly experienced in digital video creation with motion graphics. Our new team member should be able to communicate the company’s brand and messages clearly, in an eye-catching manner, bringing concepts to life and understanding that videos have goals and objectives. Moreover, we’d love to have someone who wants to take our videos and vision to the next level with their creativity and expertise.

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE?

 • Editing, motion graphics, and after effects to make our videos catchy and exciting for our potential clients;
 • Preparing  motion graphics to create fully animated videos, or to add on to recorded videos;
 • Gathering and transfering all forms of media into editing software and ensuring that each is updated in the correct format;
 • Managing the video’s creation process, from storyboard to final approval including asset deployments;
 • Editing videos to include preselected licensed music, interviews, audio clips, voice overs, and other important additions;
 • Advising on a video-first strategy and creating clear storylines and videos with specs for all our platforms including web and social media;
 • Capturing studio-quality videos; managing and overseeing all technical aspects of video recording and editing such as equipment procurement, maintenance, studio setup, software;
 • Improve video and sound quality using various video software;
 • Collaborating with creative teammates across departments and working closely with the content team;
 • Working both on and off-site - traveling will be needed for certain events.

WHAT SKILLS OUR IDEAL NEW TEAM MEMBER HAS?

 • Excellent skills in motion graphics and video editing;
 • Professional level of experience in video and audio editing software and programs;
 • Demonstrable experience creating engaging videos - show us what you’ve got!;
 • Proficiency with video editing software such as Adobe After Effects, Final Cut Pro, and similar programs;
 • Experience in working with voice over artists and advising on localizing voice overs;
 • Understanding how to create engaging content for YouTube and various social media consumers;
 • Professional working English proficiency;
 • Great time management skills with the ability to multitask and work toward several milestones on various projects simultaneously;
 • Creative thinking with a positive attitude and strong interpersonal skills.

YOU WILL SCORE MORE POINTS FOR:

 • Knowledge of 3D graphic software (Blender, Cinema 4D etc.)
 • Experience within Financial Services or FinTech

Please send us your CV in English and attach also links to your portfolio. We are keen to see your work :)

WHAT WE OFFER:

 • An annual electronic budget that allows you to choose your laptop, phone and any other electronic devices you need for work;
 • An annual educational budget that you can use on workshops, conferences, books or anything that’ll help you enhance your knowledge;
 • Yearly team building abroad during which the entire company works from a different country, while enjoying activities and quality time with your colleagues;
 • Great team members from all around the world and a friendly, flexible environment, where hard work is met with fun;
 • Easy access to a healthy lifestyle with an on-site gym and sauna, company sports activities, and healthy treats in the office.

WHO ARE WE?

We are a young team with the desire to demonstrate that a Czech company from Brno could find its place in international business and cooperate with the entire world. The finance industry is being innovated in our company. We're putting our effort into changing the status quo and inspiring our competition. People are what matters the most to us and the groundwork of our entrepreneurship, growing profitably. We can work as a team and have much fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open to each other and strict working hours are not our style - everyone knows his job and how much time shall be devoted thereto. We prefer a project management style and not the hierarchical one.

Last but not least, our offices in Brno are situated in the city center, having its gym, sauna, and much more, prepared just for our employees. If you are from abroad, let's talk about it during the call. Learn more about us by checking our Company Culture Market profile at: www.cocuma.cz/company/purple-technology.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Money Laundering Compliance Officer in the Payments Industry

 

We are looking for the MLCO in Lithuania who will be responsible for decreasing the probability of illegal activity engagement by the customer and any problem situations connected with any AML/CFT related matters and legal limitations of the customers to the Company. The main role should also be to avoid any actions of the customers that could infringe the existing legislation and ensure compliance with any local laws, regulations, and directives in force and effect as well as with any amendments related to the compliance agenda.

This is a very crucial position as the person will be responsible for all AML compliance matters in the newly set up company in Lithuania in the payments industry. The office will be set up by a well-established group which is going to open a new business and office in Lithuania.

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE?

 • Assist in compiling the Company’s AML/CFT and Risk Management policies and operational procedures manual, control/monitoring procedures and other corresponding documents, and regularly update them;
 • Ensure compliance with respective AML/CFT legal rules, regulations and directives;
 • Conduct audit and ensure implementation of Company’s AML policies and procedures;
 • Monitor and assess the adequacy of the policies and procedures to detect any risk of failure by the Company to comply with its obligations under the law, as well as the associated risks, have been sufficiently established;
 • Ensure training sessions on compliance with applicable laws, rules and regulations as well as AML/CFT procedures to the employees and assist in the training of newly hired junior compliance officers;
 • Ensure that the Company complies with its continuous obligations (e.g. submission of necessary documentation, reports or notifications to the Regulator);
 • Communicate and assist regulatory bodies in performing inspections of the Company’s activities when necessary;
 • Gather information with regards to new customers of the Company;
 • Monitor and analyse the Company’s customer's transactions;
 • Detect, record and evaluate, at least on an annual basis, all risks arising from existing and new customers, new products and services, and update and amend the systems and procedures applied by the Company;
 • Evaluate the Internal Suspicion Reports from the Company’s employees;
 • Recommend specific remedial measures in case of detection of any weakness or failure by the Company to comply with its obligations under respective legal norms.

WHAT YOU SHOULD HAVE?

 • Minimum 3-4 years of supervisory or managerial experience with AML/CFT measures in financial or payment institutions or EMI or Fintech;
 • Experience in drafting and amending AML policies and procedures;
 • Experience in having handled multiple areas of AML compliance requirements is preferred;
 • At least partial knowledge of the payments industry in Lithuania;
 • Fluent proficiency in Lithuanian;
 • Experience in communicating with the Bank of Lithuania (Lietuvos Bankas) is a big advantage;
 • Experience in training and mentoring colleagues on AML/CFT topics;
 • Ability to take a broad-based view of issues and events, understanding their long-term impact or wider implications.
 • Personal commitment to organisational excellence, honesty, integrity, and a strong sense of ethics in all decisions and actions.

WHAT WE OFFER:

 • From your Electro budget, you can choose a laptop, phone, and everything that you need for your work.
 • Do you want to keep learning? Buy books, attend workshops, conferences, or have a session with a coach? For all of these, we have an Educational budget.
 • Great amount of flexibility, you can work from home, cottage, or Barcelona beach. We want to know about each other and that's why we always let each other know ahead about our plans. Because just as freedom and flexibility are important to us, we also care about meeting each other in person in the office;
 • Yearly team building abroad during which the entire company works from a different country while enjoying activities and quality time with your colleagues;
 • Great team members from all around the world and a friendly environment, where hard work is met with fun.

WHO ARE WE?

We are a young team with the desire to demonstrate that a Czech company from Brno could find its place in international business and cooperate with the entire world. The finance industry is being innovated in our company. We're putting our effort into changing the status quo and inspiring our competition. People matter the most to us and they are the groundwork of our entrepreneurship and growing profitably. We can work as a team and have a lot of fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open to each other and strict working hours are not our style - everyone knows their job and the time that should be devoted to it. We prefer a project management style, not a hierarchical one.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Samostatná účetní

ČEMU SE VĚNUJEME VE FINANCE/ACCOUNTANT TÝMU?

Náš finance tým by se dal rozdělit na tři oblasti – účetnictví pro české společnosti, zahraniční společnosti a pak budgety/analýzy atd. Protože stále rosteme a zahraničních firem nám přibývá, potřebovali bychom navýšit naše kapacity právě zde. Jak je pochopitelné, tyto firmy se neúčtují podle českých standardů, ale podle mezinárodních účetních standardů IFRS. Jsme si vědomi, že tady v česku znalost IFRS není moc rozšířená a proto nám postačí, když budeš znát české účetnictví a IFRS jsi měl/la třeba jen na škole. Prostě i malé povědomí je plus. Neboj, stále je to účetnictví a mnohdy Ti ani nepřijde, že je v tom nějaký rozdíl.

JAKÁ PRÁCE TĚ U NÁS ČEKÁ A KOHO POTŘEBUJEME?

Některé zahraniční společnosti děláme my se vším všudy. Proto bude super, pokud máš zkušenosti se zpracováním kompletního účetnictví – faktury, banka, pokladna, majetek atd. Pro některé společnosti nám zase zpracovávají účetnictví zahraniční účetní. Těm posíláme podklady, komunikujeme s nimi, často se jich na některé věci doptáváme a také po nich práci kontrolujeme. Principy účetnictví jsou všude stejné, takže se není čeho bát. Vždy se můžeš zeptat ostatních v týmu a spolu to dáme dohromady. Samozřejmostí jsou i podklady pro vedení společností a postupem času i případně povinné reporty a zpracování účetní závěrky. Spolupracujeme s kolegy z různých oddělení – s právníky kvůli smlouvám, s Payments oddělením ohledně plateb nebo Operations týmem kvůli rekonciliaci klientských transakcí. Všechno se dá naučit, jen stačí mít trpělivost, být pečlivý, zodpovědný, chtít a nebát se případně zeptat.

VIDÍŠ SE V TOM?

 • máš alespoň 2, nelépe 3 roky praxe se vedením kompletního účetnictví (klidně českého)
 • máš nějaké znalosti IFRS (mohou být i ze školy) a chceš je dále rozvíjet
 • jsi ochotný/á na sobě neustále makat a vzdělávat se
 • pečlivost, trpělivost a zodpovědnost ti nejsou cizí
 • dokážeš řešit problémy samostatně a nebojíš se případně zeptat
 • s komunikací v angličtině nemáš problém
 • když není něco dotaženo, zorganizováno a není v tom pořádek, nedá ti to spát
 • máš logické myšlení a vidíš věci v souvislostech, jak na sebe navazují a co ovlivňují
 • baví tě nacházet řešení, u kterých používáš selský rozum
 • práce s Money S3 je výhodou

 

“Pro nás v týmu je důležitá důvěra a pokud si něco slíbíme, víme, že se na sebe můžeme spolehnout. Rádi bychom k nám někoho nápaditého a iniciativního, kdo sám přichází s nápady a dokáže zamakat, když je to potřeba.”

Nemusíš umět IFRS jako básničku, ale pokud jsi o nich slyšel/la, i když jen na škole, neboj se poslat životopis. Hlavní je, že máš praxi z českého účetnictví, a ty drobné rozdíly už spolu dáme dohromady. Je to výzva, ale pořád je to jen účetnictví. Všichni u nás jednou začínali a i ti, kteří jsou s námi už několik let a mají v tomto oboru opravdu velký přehled, se stále učí nové věci.

KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Senior Marketing Manager

Hledáme člověka, který s respektem převezme zodpovědnost za tým i celou jeho agendu. Někoho, pro koho jsou důležité vztahy v týmu i skvělý výkon a vynikající kvalita výstupů a rozumí tomu, že jedno nemůže existovat bez druhého.

Náš nový Marketing Manager musí sledovat technologické trendy a mít velkou chuť se učit - především vše, co se týká Forexu a obchodování na finančních trzích, protože to je jádro našeho businessu. Zajímají ho nové technologie, přístupy či marketingové nástroje.

Mimo vedení týmu a jeho priorit bude součástí Marketing Boardu, na kterém se schází management, sales a marketing a společně promýšlí další postup a strategie pro následující období.

Až se z tebe stane odborník na Forex, zapojíš se i do diskuzí o expanzích na zahraniční trhy.

CO TĚ U NÁS ČEKÁ

 • spolupráce na definici vize, její komunikace do týmu, rozpad na jednotlivé strategie, týmové cíle a úkoly
 • péče o tým na úrovni motivace a osobního rozvoje
 • prioritizace úkolů a aktivit a jejich správné rozdělení
 • pravidelné zpětné vazby na lidi i jejich výkon
 • analýza a reporting výsledků týmu a navrhování dalšího postupu
 • pravidelná komunikace s managementem na téma dlouhodobého i akčního plánu a priorit, vize a strategie
 • velmi úzká spolupráce se sales týmy (B2B i B2C)
 • komunikace a vyjednávání se stávajícími i novými obchodními a marketingovými partnery

CO OD TEBE ČEKÁME MY

 • mluvíš a píšeš bez problémů anglicky (minimálně B2)
 • máš několikaletou zkušenost se strategickým marketingem, z tvé hlavy se do reality dostala nejedna strategie nebo komunikační koncept
 • umíš aktivně pracovat se svým týmem, nastavit komunikační rytmus a vytvořit prostředí, ve kterém vznikají jak dobré lidské vztahy, tak mimořádně kvalitní výstupy a skvělý výkon
 • pokud tým začne projevovat jakékoliv dysfunkce, umíš je rozeznat a řešit, není pro tebe problém si s lidmi sednout a “vyčistit vzduch”
 • zpětnou vazbu umíš dávat, ale taky dostávat a oboje aktivně iniciuješ
 • děláš jasná, promyšlená a ostatním srozumitelná rozhodnutí, umíš je vysvětlit i zkomunikovat do týmu
 • v nepřehledném seznamu úloh okamžitě vidíš priority, umíš je definovat a navázat na cíle
 • učení se novým věcem není jen něco, co děláš, protože víš, že bys měl - je to tvoje potřeba i životní styl
 • u lidí v týmu neustále hledáš možnosti, jak je posunout, jak jim umožnit růst, svěřit více zodpovědnosti a dát příležitost vyniknout
 • marketing tě baví, a tak sleduješ myšlenkové i technologické trendy a přinášíš je do týmu

ZA CO ZÍSKÁŠ PLUSOVÉ BODY

 • Pokud víš, co je to Forex a máš s ním zkušenost - ať už proto, že sám obchoduješ nebo že jsi pracoval/a pro nějakého forexového brokera

Pokud ne, tohle je něco, co se budeš muset v co nejkratším čase naučit. Forex je mimořádně složitý trh, ale nemusíš mít obavu - pomůžeme ti. Ale bez toho, aniž bys sám/a chtěl/a a investoval/a do pochopení a proniknutí do Forexu mimořádné úsilí, to určitě nepůjde. S tím počítej…

KDO JSME MY

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma se může z Brna prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem.

Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak…

Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Junior Graphics Designer

We are looking for a talented Junior Graphic Designer to join our team located in Limassol, Cyprus. We would like to have someone who has a creative mind and will help us to create a memorable design that is appealing to our potential clients. Our Marketing team is responsible for growing the brand internationally, achieving business objectives and increasing leads and customers while retaining existing customers - growing with them, to become more profitable. And design definitely plays a big role in this task!

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE?

 • Help to create targeted, timely, and relevant designs across all aspects of the partner's branding;
 • Ensuring all artwork meets the needs and requirements of our branding guidelines;
 • Assisting with designs from initial concept creation to final sign-off;
 • Designing for a wide variety of mediums including Banners, Backgrounds, Social Media advertisement, Merchandise, Promotional Campaigns, Brand Identity, Illustrations;
 • Ensure a clean, consistent and professional brand perception across all marketing material;
 • Supporting Internal and External partners with design related requests;
 • Design banners for apps, newsletters, landing pages, websites;
 • Help to support marketing with campaign-driven ideas and solutions.

WHAT SKILLS OUR NEW TEAM MEMBER HAS?

 • Relevant academic background in Graphic Design or related field;
 • Demonstrable design experience - working with online and offline material;
 • Professional working proficiency in English (both written & spoken);
 • Intermediate knowledge of Adobe Suite (Photoshop, Illustrator, InDesign);
 • Good time management skills with the ability to prioritize tasks efficiently;
 • Creative mindset – always looking into new design trends and updates;
 • Great attention to detail, brand voice & consistency;
 • Good communication skills and ability to build relationships with internal and external stakeholders.

WHAT WE OFFER:

 • An annual electronic budget that allows you to choose your laptop, phone and any other electronic devices you need for work;
 • An annual educational budget that you can use on workshops, conferences, books or anything that’ll help you enhance your knowledge;
 • Yearly team building abroad during which the entire company works from a different country, while enjoying activities and quality time with your colleagues;
 • Great team members from all around the world and a friendly, flexible environment, where hard work is met with fun.

Please send us your CV in English and attach also links to your portfolio. We are keen to see your work :)

WHO ARE WE?

We are a young team with the desire to demonstrate that a Czech company from Brno could find its place in international business and cooperate with the entire world. The finance industry is being innovated in our company. We're putting our effort into changing the status quo and inspiring our competition. People are what matters the most to us and the groundwork of our entrepreneurship, growing profitably. We can work as a team and have much fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open to each other and strict working hours are not our style - everyone knows his job and how much time shall be devoted thereto. We prefer a project management style and not the hierarchical one. Learn more about us by checking our Company Culture Market profile at: www.cocuma.cz/company/purple-technology.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Documents Verification Specialist with Vietnamese

We are looking for a new team member of our Global Operations Team which is taking care of the day-to-day business tasks of our partners and we need somebody who will help with the Vietnamese clients of our partners. You do not need to understand the FinTech industry, we will teach you everything. However, you need to have a drive and a customer-oriented attitude. Perfect English and Vietnamese communication skills are crucial for this role.

WHAT WILL YOUR JOB LOOK LIKE?

 • Helping out with onboarding newly registered clients of our partners
 • Verifying KYC (Know your customer) documentation of said clients according to internal policies and guidelines
 • Cooperating with Compliance, Back-Office and Sales teams
 • Communicating with clients and partners over e-mail and live chat
 • Proofreading marketing materials with occasional translations and content creation in Vietnamese

WHAT SKILLS OUR NEW TEAM MEMBER HAS?

 • Previous experience working in Customer Service (at least 1 year)
 • Professional working proficiency in English and Vietnamese
 • Completed Secondary or University education
 • Good communication skills and great attention to detail to ensure a flawless customer experience
 • Drive and willingness to roll up your sleeves & get things done

YOU WILL SCORE MORE POINTS FOR:

 • Experience with KYC and AML (anti-money laundering) procedures
 • Knowledge of Financial Markets

WHAT WE OFFER:

 • You can choose a new notebook, a mobile phone and everything you need for your work from your Electro Budget;
 • Do you want to keep learning? Buy books, attend workshops, conferences, or have a session with a coach? For all of these, we have an Educational budget;
 • Getting a new haircut in the office? Ordering a smoothie to your table? A handyman finally mounting the shelves or getting a Multisport? Just a few things on which you can use our Cafeteria points;
 • Yearly team building abroad during which the entire company works from a different country, while enjoying activities and quality time with your colleagues;
 • Great team members from all around the world and a friendly, flexible environment, where hard work is met with fun;
 • Easy access to a healthy lifestyle with an on-site gym and sauna, company sports activities, and healthy treats in the office.

WHO ARE WE?

We are a young team with the desire to demonstrate that a Czech company from Brno could find its place in international business and cooperate with the entire world. The finance industry is being innovated in our company. We're putting our effort into changing the status quo and inspiring our competition. People are what matters the most to us and the groundwork of our entrepreneurship, growing profitably. We can work as a team and have much fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open to each other and strict working hours are not our style - everyone knows his job and how much time shall be devoted thereto. We prefer a project management style and not the hierarchical one.

Last but not least, our offices in Brno are situated in the city center, having its gym, sauna, and much more, prepared just for our employees. Learn more about us by checking our Company Culture Market profile at: www.cocuma.cz/company/purple-technology.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

PHP Developer

Navrhujeme, vyvíjíme a spravujeme naše finanční služby a aplikace. Ale nejsme žádný velký korporát spíš naopak. Malá společnost, která dělá velké projekty z úplného centra Brna. každý u nás má velký podíl na “finálním” (ono to vlastně nikdy nekončí že jo?) výsledku. Hledáme někoho kdo má 2-3 roky zkušeností v PHP s Nette, se Symfony nebo úplně ideálně s Laravel. Jestli s Laravelem zkušenost nemáš, tak se to u nás máš možnost naučit.

Náš Purple Next tým má dva hlavní produkty. Webovou platební bránu a e-wallet aplikaci pro web i pro mobily. Máme 6 vývojářů, 1 QA, 1 UI/UX ve dvou lokacích.

CO TĚ U NÁS ČEKÁ:

 • Práce na škálovatelných fintech produktech v PHP s Laravel běžících na AWS
 • Integrování third-party řešení
 • Přidávání nových funkcí z docela dlouhé roadmapy
 • Příprava interních a externích RESTful API
 • Samozřejmě taky Bug Fixing
 • Používáme Jiru a Github

Žádný 5 let starý kód. Nejnovější technologie. Velká svoboda a flexibilita. Nemáme zbytečné pravidla. Super kultura a parťáci, za kterýma se budeš těšit ;)

TOHLE HLEDÁME:

 • Zkušenost s PHP 7.4
 • Znalost Laravel, Symfony nebo Nette
 • Chápeš do detailu RESTful API
 • Praktická zkušenost s cachingem a škálováním distribuovaných produktů
 • Pracoval jsi s databázemi jako MariaDB nebo PostgreSQL
 • A taky XHTML, CSS, Ajax
 • No a angličtinu využiješ taky, máme odborníky na fintech, kteří (zatím) nemluví česky

TOHLE JE VELKÁ VÝHODA MÍT:

 • Zkušenost s NodeJS, ExpressJS nebo NestJS
 • Pokud ses setkal se Serverless přístupem
 • Když tě zajímá fintech, tak se ti u nás fakt bude líbit :)

CO TI ZA TO NABÍDNEME:

 • Můžeš si vybrat nový noťas, mobil a vše, co potřebuješ ke své práci, z tvého Electro Budgetu.
 • Chceš se vzdělávat? Kupovat si knížky, chodit na workshopy, konference nebo ke kouči? Od toho tady máme Education budget.
 • Cítíš, že se potřebuješ posunout v angličtině? U nás tu možnost dostaneš, máme několik lektorů, stačí si jen vybrat.
 • Chceš ušetřit čas chozením ke kadeřníkovi? Objednat si smoothie až k sobě na stůl, zajet si pracovat remote od moře nebo si pořídit Multisportku? Jasná věc s naší Cafeterií.
 • Každoroční remote office (kdy celá firma jede na týden, pracovat někam mimo Česko
 • Otevřenost neotřelým řešením, co si vymyslíme, můžeme klidně hned zrealizovat
 • Kancelář máme přímo v centru a najdeš tam saunu, fitko, nebo třeba super terasu s grilem a výhledem na Petrov
 • Ale hlavně super partu, volnost a místo kam se budeš rád vracet
 • A taky ještě spoustu dalších věcí, které můžeme probrat osobně nebo přes video :)

A KDO JSME MY:

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem.

Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak...

Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market: www.cocuma.cz/company/purple-technology

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Internal Project & Communication Specialist

Do naší fialové party hledáme člověka, který by nám pomáhal s interní komunikací a koordinací různých projektů mezi našimi pobočkami a také pobočkami našich partnerů.

V našem HR týmu máme na starosti plno věcí, od klasického náboru nových kolegů, přes onboarding, offboarding, pomoc při řešení problémů našich kolegů a týmů, organizaci firemních akcí až po HR marketing. A někdy řešíme věci, které nespadají pod žádný z našich týmů, ale někdo se jich prostě ujmout musí. I když je nás na to momentálně už na full-time sedm a z části nám pomáhají i další dva kolegové, stále nám chybí někdo, kdo by zastřešil interní komunikaci v rámci celé naší skupiny a zároveň kdo by si vzal na starosti různé projekty, ve kterých je HR zahrnuto. A že jich máme požehnaně :)

CO TĚ U NÁS ČEKÁ

 • zajištění interní komunikace
  • nastavení komunikačního rytmu, zvolení správné formy, tonality, rozsah i obsah
  • ověřování a sbírání informací a jejich sestavení do smysluplného celku ve správném kontextu
  • publikování/rozesílání informací, reakce na případné otázky
  • organizace interních komunikačních eventů, jako jsou například celoskupinové prezentace a další
 • spolupráce s pobočkami, koordinace aktivit mezi nimi
  • spolupráce na otevírání nových poboček, vytvoření “startovního balíčku” pro zakládání nových poboček
  • komunikace se stávajícími pobočkami a předávání Purple kultury
 • spolupráce na interních HR projektech
  • zajištění efektivní komunikace mezi týmy
  • vyjednávání, sběr a konsolidace informací, jejich formulace a záznam v přehledné podobě
  • podílení se na implementaci závěrů, nebo jejich předání k implementaci

CO OD TEBE ČEKÁME MY

 • skvěle ovládáš mluvenou i psanou angličtinu
 • máš schopnost jasně formulovat myšlenky (v písemné i mluvené formě)
 • máš schopnost zvolit správnou komunikační strategii, způsob, tonalitu apod.
 • dovedeš organizovat, řídit a dotáhnout interní projekty
 • jsi pečlivý, precizní s fokusem na detail
 • umíš pracovat s technikou a využít ji pro svoji práci

KDO JSME MY

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma se může z Brna prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem.

Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak…

Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

C# Developer

Ležíš na lehátku u bazénu vily ve Středomoří s laptopem dle vlastních preferencí na klíně a pomalu usrkáváš smoothie. Možná to tak nevypadá, ale právě i se zbytkem firmy pracuješ z týdenního remote office v Chorvatsku. Práce ti jde od ruky, jakpak by ne, když dokončuješ testování programu, který sis sám vymyslel a nakódoval.

Když jsi dostal zadání tohoto projektu, tak ses domluvil s teamleaderem a řekl mu, že potřebuješ klid. Týden ses pak neukázal v práci, pracoval jsi kdy jsi chtěl a odkud jsi chtěl a s týmem jsi zůstával ve spojení na Slacku. Nezáleželo na tom, že nesedíš každý den od devíti u svého stolu v kancelářích v centru Brna, hlavní bylo, že ses po týdnu opět ukázal a nechal za sebou velký kus práce.

Stává se, že na některých kritických projektech musíme makat i na 200%, ale vždycky to nějak zvládneme. Proč? Protože:

 • K vyřešení problému se dostaneme i bez nutnosti pořádat zdlouhavé a neproduktivních meetingy
 • Nebrzdí nás žádné nabobtnalé procesy a každý podnět není potřeba zadávat do ticketing systému, jako je tomu v korporátech
 • Náš tým se skládá ze 3 lidí, kteří jsou schopni se lidsky domluvit na flexibilní spolupráci
 • Nikdo nám nevnucuje způsob, jakým máme pracovat - důležitý je u nás hlavně výsledek a to, jak jsme se k němu dostali, je zcela na nás.

FAQ

Pro koho budu vytvářet nové programy?

Většinou buď pomáháme ostatním oddělením s automatizací procesů a problémů, aby se mohly soustředit na svou práci a zbytečně neztrácely čas, nebo vyvíjíme cokoliv, co je potřeba, pro zlepšení služeb pro naše cílové klienty (např. integrace se systémy třetích stran, aplikace na ochranu klientského kapitálu, …).

Co bych měl umět?

Rámcově by ti měly hodně říkat vícevláknové, dobře škálovatelné aplikace a neměl bys mít problém je vytvářet. Měl by sis umět poradit, pokud bude program limitován např. nízkou dostupnou paměti nebo nutností co nejrychlejšího vykonání (přece jenom realtime by mělo opravdu znamenat realtime).

Koncovými zákazníky pro tyto aplikace budou tví kolegové z dalších týmů, takže jakékoliv připomínky a zpětnou vazbu budete moct s klidem probrat ve firemní sauně, nebo třeba na terase.

Takže bych první dělal jen plánování a pak se vyvinul dál a přešel například ke kódování?

Ne, takhle to u nás nemáme. Je nás málo a pořád si jedeme na start-upové vlně, takže u nás neexistují žádné ustálenější procesy, ale pomalu si začínáme formovat svůj standard. Což ale bereme jako plus, protože máme možnost individuálně pracovat na svých projektech a rozvrhnout si tak čas podle sebe. Ty si to promyslíš, ty si to nakóduješ a budeš to i ty, kdo to bude testovat (případně s kolegou, pokud vás bude na aplikaci pracovat víc). Samozřejmě můžeš počítat s pomocí od členů svého týmu.

A co když se nevyznám ve Forexu?

Znalost Forex prostředí vnímáme spíš jako výhodu, než podmínku, a tak není potřeba, aby ses v tomto prostředí někdy v minulosti pohyboval. Ostatně málokdo ze současných členů týmu měl před nástupem nějaké vědomosti z tohoto odvětví.

S čím budu pracovat?

Vyznat by ses měl v následujících - VisualStudio 2017; C# Entity Framework; REST API; PostgreSQL; MySQL; Github; Azure DevOps.

Vážně je u vás tak volná pracovní doba, jako je popsaná v textu inzerátu?

V zásadě ano. Než se však na své pozici zaučíš, upřednostňovali bychom, abys do kanclu chodil spíše pravidelně. Po dokončení učící fáze je rozvržení tvé pracovní doby a místa jejího konání zcela na tobě.

KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Senior JavaScript Developer

Our WebTech team designs, develops and manages broker services and applications. This way we facilitate interaction with our clients and reduce the work of a broker's employees. For instance, we develop a web and mobile version of the client zone for managing accounts, deposits and withdrawals (think "internet banking"). We also automate processes like opening new accounts, depositing funds and other things that help make work simple. If there is any free time left, we play with the slackbots to make our lives easier. ;)

Our vision is to be a good partner for brokers and create a modern and efficient environment for their clients and employees. We base all on a flexible team of Full-Stack Javascript developers and use AWS, Serverless, GraphQL, and React.

 

WHAT WILL YOU WORK ON

If you are experienced, you can expect:

 • Development of a new serverless backend (AWS Lambda, AWS Step Functions).
 • Creating GraphQL API for specific applications.
 • Creating a new React app that will help our team manage user and requirements.
 • Developing applications for clients and building their mobile versions.
 • Developing websites written in React.

If you want to grow, you can expect at the beginning:

 • Writing specific lambda functions to help automate our processes.
 • Creating forms using our own React tool.
 • Linking external systems.
 • We'll show you everything. You will learn to use modern technology through small tasks.
 • And if everything goes well, you will be able to move forward in the course of a year and work on bigger applications.

WE DEVELOP WITH:

 • Javascript ES 6/7, TypeScript
 • NodeJS
 • React, React Native
 • GraphQL, REST API
 • PostgreSQL, MongoDB, AWS Lambda
 • HTML5, CSS
 • + anything else if it works
 • We work agilely and use Jira and Github for development

What's important to us is your attitude, desire to move forward and learn new things. It does not matter if you are not skilled in everything mentioned above. You will become a part of our team, but at the same time, we will give you space to work independently. You can expect to get a separate assignment and it will be up to you to come up with the best possible solution.

 

WHO ARE WE?

We are a young team with a desire to show the whole world that a Czech company from Brno has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo and inspire competition. People are what matters most to us and the groundwork of our entrepreneurship which grows profitably. We can work as a team and have a lot of fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other.

We are open with each other and strict working hours are not our style - everyone knows what their job is and how much time they need to devote it. We prefer project management style to a hierarchical one and we also have nice offices in the center, our own gym, sauna, etc.

 

Get to know us better at the Company Culture Market: www.cocuma.cz/company/purple-technology (in Czech)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Polish Back Office Admin

For Purple Trading we are looking for a new member of our lovely Back Office team with the office located in Limassol. You should know Polish together with English and have an eye for the detail, punctuality, willingness to learn and can-do attitude. Everything else we will teach you. You can expect a really small team, not so typical office environment, yes we do have a pool, and a family-like atmosphere.

 

We like to manage projects rather than people and time and we have almost no hierarchy. As a result, you will have much more flexibility than in a usual company. You will be given trust and in exchange, we will expect you to proactively solve issues you will face, come with ideas and deliver on time.

WHAT WOULD YOU DO:

 • Process account opening for the registered clients in accordance to KYC procedure.
 • Maintain the accounts of existing client
 • Process of any financial activity on behalf of the client
 • AML scoring for existing clients
 • Following the internal regulations and procedures of the Company
 • PEP verification
 • Corporate and joined account processing
 • Verify provided information and documentation throughout Word Check Validation
 • Apply the correct settings defining the client’s account as per BO and IB Standard Policies
 • Apply updates and change over the account, as per client instructions

WHO WE ARE LOOKING FOR:

 • High working ethics and willingness to learn and develop
 • Responsible person with the ability to multitask and prioritize
 • Punctual and very thorough
 • Problem-solving and can-do attitude
 • Knowledge of Polish (C1) and English (B2)

WHAT COULD MAKE YOU HAPPY:

 • Friendly environment and family-like atmosphere
 • A lovely and very international team of 6 colleagues
 • Home office
 • Fresh fruits in the office
 • Business trips to the Czech Republic.
 • Remote office (whole company works for one week from somewhere else in Europe once a year)
 • Working in a friendly environment from a villa with a swimming pool and green garden 
 • Place, where you can learn and grow

And - what’s important for us - we care about the results. You do not have to ask for a coffee break, lunch break or if you can go to the toilet now, later or even 15 times a day :)

WHO ARE WE?

We are a young team innovating the financial world, trying to change the status quo and inspire competition. People are what matters most to us and the groundwork of our entrepreneurship which grows profitably. We can work as a team and have a lot of fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. Get to know us better at the Company Culture Market: www.cocuma.cz/company/purple-technology.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Are you ready for the adventure?

Nothing that fits you well?

We are always looking for a new Purple colleague. When considering a new buddy, we first look at the cultural fit - is s/he Purple, will we simply enjoy being together, is there the energy? Second we look at capabilities and competencies. Being likeable and capable are both important. Yet we never hire capable superhero if we don't like the guy. So if you think you would fit into our Purple band both as a friend and as an expert who gets s***t done, please do get in touch. We'll write / call back, we promise.

Contact us