Thanks for your email.

Return

Being Purple

Purple people are some 100 happy souls working mostly around Brno with random appearances in other global locations. They can be identified by a sense of humor, crazy ideas, or readiness to take responsibility, work hard, have fun and create excellent services.

See Open Roles

01

Freedom

We design work around life. Feel free working any time, place, or way that suits your individual needs. Work from home because you prefer or need to? Sure. Work from abroad when you stay longer after vacation. Yes. Prefer to start at noon and work late? Need to pick up a friend from hospital or kids from school? Absolutely. Choose any notebook or phone you like? Tak určitě. We believe that giving freedom and trust brings responsibility and respect towards the team.

02

Friendliness

We treat others the way we want to be treated. We strive to be friendly, human, humble, supportive, and understanding, both towards clients and to each other. You will notice little acts of kindness around the office each day - like tasting a delicious chocolate yesterday, home made sli****ce today (now you know why we need the megaphone), or french style pancakes tomorrow. We enjoy coming to the office simply because we look forward to see smiling colleagues. Plus we like spending time together outside office - beers, sport weekends, anniversary, thanksgiving, or Christmas parties, plus the summer remote office week by the sea.

03

Fairness

You won't be able to tell who is a support representative and who is a co-founder in the office. Same fair, open-minded, transparent, and honest treatment to all Purple souls. Fresh fruits, good coffee, company gym, sauna, and a lot to choose from benefits cafeteria - these are same for everyone. Just like tidying up the meeting room after yourself or putting the dishes into the dishwasher.

04

Flexibility

When it comes to fintech products we create, we love to preserve some of our startup agility and come with innovative, simple, modern, efficient solutions. Both when designing products for our B2B clients and services for their end customers.

05

Drive

Japan, Singapore, Middle East, Cyprus or Central America … we have the drive to succeed globally, long expanding outside our home Czecho-Slovak, European markets… we doubled our team over past two years and quadrupled over the past four. We tend to be goal oriented, self-developing, proactive, and reliable business partners striving for mastery. BTW, the above five values is what defines us, what defines our Purple way.

Open Roles

Javascript Developer

Our WebTech team designs, develops and manages broker services and applications. This way we facilitate interaction with our clients and reduce the work of a broker's employees. For instance, we develop a web and mobile version of the client zone for managing accounts, deposits and withdrawals (think "internet banking"). We also automate processes like opening new accounts, depositing funds and other things that help make work simple. If there is any free time left, we play with the slackbots to make our lives easier. ;)
Our vision is to be a good partner for brokers and create a modern and efficient environment for their clients and employees. We base all on a flexible team of Full-Stack Javascript developers and use AWS, Serverless, GraphQL, and React.  

WHAT WILL YOU WORK ON

If you are experienced, you can expect:
 • Development of a new serverless backend (AWS Lambda, AWS Step Functions).
 • Creating GraphQL API for specific applications.
 • Creating a new React app that will help our team manage user and requirements.
 • Developing applications for clients and building their mobile versions.
 • Developing websites written in React.
If you want to grow, you can expect at the beginning:
 • Writing specific lambda functions to help automate our processes.
 • Creating forms using our own React tool.
 • Linking external systems.
 • We'll show you everything. You will learn to use modern technology through small tasks.
 • And if everything goes well, you will be able to move forward in a course of a year and work on bigger applications.

WE DEVELOP WITH:

 • Javascript ES 6/7
 • NodeJS
 • React, React Native
 • GraphQL, REST API
 • PostgreSQL, MongoDB, AWS Lambda
 • HTML5, CSS
 • + anything else if it works
 • We work agilely and use Trello and Github for development
What's important to us is your attitude, desire to move forward and learn new things. It does not matter if you are not skilled in everything mentioned above. You will become a part of our team, but at the same time, we will give you space to work independently. You can expect to get a separate assignment and it will be up to you to come up with the best possible solution.
 

WHO ARE WE?

We are a young team with a desire to show the whole world that a Czech company from Brno has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo and inspire competition. People are what matters most to us and the groundwork of our entrepreneurship which grows profitably. We can work as a team and have a lot of fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open with each other and strict working hours are not our style - everyone knows what their job is and how much time they need to devote it. We prefer project management style to a hierarchical one and we also have nice offices in the center, our own gym, sauna, etc.   Get to know us better at the Company Culture Market: www.cocuma.cz/company/purple-technology (in Czech)

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Samostatná Účetní

V rámci finance týmu vedeme kompletně účetnictví pro naše společnosti, řídíme se jak českými účetními standardy, tak v některých případech i těmi mezinárodními. Všechny doklady kontrolujeme a zařazujeme tak, abychom krom statutárních finančních výkazů mohli vytvářet i sofistikované manažerské přehledy a finanční projekce. Pravidelně se bavíme s našimi zahraničními kolegy, radíme se s daňovými poradci, auditory a občas se musíme obrátit i na soudní znalce. Jak naše skupina roste, začínáme se věnovat například automatizaci některých našich procesů, ale třeba také analýzám investičních či akvizičních příležitostí. Naším cílem je pomáhat manažerům ke správným rozhodnutím a efektivnímu vedení podniku.

JAKÁ PRÁCE TĚ U NÁS ČEKÁ?

Bude tě u nás čekat komplexní zpracování účetní agendy celé české firmy (kromě mezd a daňových přiznání), které zahrnuje zejména: sběr, kontrolu a záznam účetních operací, sestavení účetní závěrky, rozvahy a výsledovky v účetním softwaru. Dodržování platné legislativy zejména v oblasti účetnictví a daní je asi jasná věc. Nemine tě ani zpracování, kontrola a vyhotovení záznamní povinnosti k DPH. A nešlo by to jinak bez archivování všech účetních a mzdových podkladů a výkazů dle platné legislativy. Plus případně další věci, na kterých se společně domluvíte v týmu.  

JAK VYPADÁ NÁŠ IDEÁLNÍ PARŤÁK?

Je to někdo, kdo je samostatný a kdo má široký přehled a zkušenosti a nebude zaměřený pouze na účtování pokladny nebo příchozí faktury. Měl by umět “prostě vše”, kromě tvorby daňových přiznání (od toho tady máme naší Andrejku :). Každopádně představu o tom, jak účetní případy "dopadají" do daňového přiznání, bys samozřejmě měl mít. Bez toho by to asi nešlo.  

VÍDÍŠ SE V TOM?

 • máš alespoň 2, nelépe 3 roky praxe se samostatným vedením účetnictví
 • skvěle ovládáš podvojné účetnictví a máš základní orientaci v daních
 • jsi ochotný/á na sobě neustále makat a vzdělávat se
 • dokážeš řešit problémy samostatně
 • když není něco dotaženo, zorganizováno a není v tom pořádek nedá ti to spát
 • máš logické myšlení a vidíš věci v souvislostech jak na sebe navazují a co ovlivňují
 • baví tě nacházet řešení, u kterých používáš selský rozum
 • práce s Money S3 je velkou výhodou, stejně jako přehled v IFRS
“Pro nás v týmu je důležitá důvěra a pokud si něco slíbíme, víme, že se na sebe můžeme spolehnout. Rádi bychom k nám někoho nápaditého a iniciativního, kdo sám přichází s nápady a dokáže zamakat, když je to potřeba.”

Láká tě zmíněné mezinárodní účetnictví více, než to české? Ozvi se nám! Do našeho finance týmu hledáme posilu i v tomto směru.

KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

FX Sales Manager with Polish

For one of our close partners with whom we share the same values, both business-wise and in relation towards employees, we are looking for someone to take this position which would be located in Prague.

WHO WE ARE

Purple Trading is a brand of Cyprus Investment Firm with an innovative approach towards business management. We are a young team with a desire to show the whole world that a company with Czech roots has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo, inspire the competition and bring products with added value to our clients. Our vision is to help clients to be more successful in the financial markets. We are currently forming a Polish Sales Desk and are looking for candidates speaking Polish language. The idea is to create a small, proactive and ambitious team ready to tackle the Polish trading market down with us.

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE:

You will be the first point of contact for our existing and also potential clients based in Poland. Meaning you will be responsible to actively contact people who show interest in our company’s services (hot leads) and present them with our products. On the other hand, you can also expect to be contacted by our clients in order to provide them with basic customer support regarding the account opening procedures, trading related questions etc., all this via phone or email. There is NO cold calling (contacting people not interested in our services) involved though.

As a sales manager for the Polish market, you will be part of our company’s expansion project. This means that you will be able to grow (both professionally and financially) along with our own growth and success in this project.

WHAT DOES OUR IDEAL BUDDY LOOK LIKE:

 • Good understanding of financial markets (Forex, ETFs, Commodities, etc.)
 • At least 1 year of experience in Forex Sales
 • Knowledge of Polish language
 • Positive and can-do attitude
 • Very good communication skills
 • Positive approach towards phone calls
 • Beneficial will be if you are actively trading

IN RETURN, WE OFFER:

 • Flexibility (possibility of home-office/remote-office)
 • Support in personal and professional growth (budget for education)
 • Working in a friendly (family-like) environment with small team
 • Remote office (whole company works from somewhere else in Europe for one week once a year)
 • Cooperation with the international team
 • Business trips to Poland / Europe are a possibility
 • Remuneration consisting of fixed and unlimited variable part
 • Other financial and non-financial benefits
 • And what’s the most important for is we care about the results, not the time spent in the office
Our strength is in our unity, so when a crisis arises, we solve them together. That’s why team spirit is in the centre of everything for us, it simply gives us the ability to achieve set goals and also to tackle down any business complexities that might be thrown at us by financial industry on a daily basis.

We like to manage projects rather than people and their time plus we have almost no hierarchy. As a result, you can expect much more flexibility than in a usual company. You will be given trust and in exchange, we will expect you to proactively solve issues you will face, come up with ideas and deliver them on time.  

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

C# Developer

Ležíš na lehátku u bazénu vily ve Středomoří s laptopem dle vlastních preferencí na klíně a pomalu usrkáváš smoothie. Možná to tak nevypadá, ale právě i se zbytkem firmy pracuješ z týdenního remote office v Chorvatsku. Práce ti jde od ruky, jakpak by ne, když dokončuješ testování programu, který sis sám vymyslel a nakódoval.

Když jsi dostal zadání tohoto projektu, tak ses domluvil s teamleaderem a řekl mu, že potřebuješ klid. Týden ses pak neukázal v práci, pracoval jsi kdy jsi chtěl a odkud jsi chtěl a s týmem jsi zůstával ve spojení na Slacku. Nezáleželo na tom, že nesedíš každý den od devíti u svého stolu v kancelářích v centru Brna, hlavní bylo, že ses po týdnu opět ukázal a nechal za sebou velký kus práce. Stává se, že na některých kritických projektech musíme makat i na 200%, ale vždycky to nějak zvládneme. Proč? Protože:
 • K vyřešení problému se dostaneme i bez nutnosti pořádat zdlouhavé a neproduktivních meetingy
 • Nebrzdí nás žádné nabobtnalé procesy a každý podnět není potřeba zadávat do ticketing systému, jako je tomu v korporátech
 • Náš tým se skládá ze 3 lidí, kteří jsou schopni se lidsky domluvit na flexibilní spolupráci
 • Nikdo nám nevnucuje způsob, jakým máme pracovat - důležitý je u nás hlavně výsledek a to, jak jsme se k němu dostali, je zcela na nás.

FAQ

Pro koho budu vytvářet nové programy?

Většinou buď pomáháme ostatním oddělením s automatizací procesů a problémů, aby se mohly soustředit na svou práci a zbytečně neztrácely čas, nebo vyvíjíme cokoliv, co je potřeba, pro zlepšení služeb pro naše cílové klienty (např. integrace se systémy třetích stran, aplikace na ochranu klientského kapitálu, …).

Co bych měl umět?

Rámcově by ti měly hodně říkat vícevláknové, dobře škálovatelné aplikace a neměl bys mít problém je vytvářet. Měl by sis umět poradit, pokud bude program limitován např. nízkou dostupnou paměti nebo nutností co nejrychlejšího vykonání (přece jenom realtime by mělo opravdu znamenat realtime).
Koncovými zákazníky pro tyto aplikace budou tví kolegové z dalších týmů, takže jakékoliv připomínky a zpětnou vazbu budete moct s klidem probrat ve firemní sauně, nebo třeba na terase.

Takže bych první dělal jen plánování a pak se vyvinul dál a přešel například ke kódování?

Ne, takhle to u nás nemáme. Je nás málo a pořád si jedeme na start-upové vlně, takže u nás neexistují žádné ustálenější procesy, ale pomalu si začínáme formovat svůj standard. Což ale bereme jako plus, protože máme možnost individuálně pracovat na svých projektech a rozvrhnout si tak čas podle sebe. Ty si to promyslíš, ty si to nakóduješ a budeš to i ty, kdo to bude testovat (případně s kolegou, pokud vás bude na aplikaci pracovat víc). Samozřejmě můžeš počítat s pomocí od členů svého týmu.

A co když se nevyznám ve Forexu?

Znalost Forex prostředí vnímáme spíš jako výhodu, než podmínku, a tak není potřeba, aby ses v tomto prostředí někdy v minulosti pohyboval. Ostatně málokdo ze současných členů týmu měl před nástupem nějaké vědomosti z tohoto odvětví.

S čím budu pracovat?

Vyznat by ses měl v následujících - VisualStudio 2017; C# Entity Framework; REST API; PostgreSQL; MySQL; Github; Azure DevOps.

Vážně je u vás tak volná pracovní doba, jako je popsaná v textu inzerátu?

V zásadě ano. Než se však na své pozici zaučíš, upřednostňovali bychom, abys do kanclu chodil spíše pravidelně. Po dokončení učící fáze je rozvržení tvé pracovní doby a místa jejího konání zcela na tobě.

KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Italian Customer Care for Our Clients

Calling up clients and spamming them, that’s not what we do here. In our team, we take care of our current clients from the financial world and make sure they are happy and satisfied. Usually, we communicate via email and chat, but there might be a situation when our clients ask us for a helping hand and we explain things over the phone from time to time. Personal approach to every client is vital for us, so you will never see any pre-recorded messages nor automatic replies. We actually do the exact opposite, we believe it’s important for both the customer and us to enjoy the cooperation and to have a good feeling about it. Even though we work in finance, we do not communicate rigidly; but openly and candidly.

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE:

We are guaranteeing to be available to our clients between 8:00 to 16:00 only on working days, no weekends. We function as an information hub where all the knowledge of the background is stored, so no need to worry about your job being dull. We keep on moving forward to keep up with the financial market. Every once in a while we are simply not sure how to proceed, and it will be necessary that you improvise and find a solution. Usually, we ask our colleagues from other teams, who are ready to help us with technical or more complex issues. You would work on small projects and automation which would not only help us but the clients as well.

WHAT DOES OUR IDEAL BUDDY LOOK LIKE:

 • You can speak Czech or Slovak and has knowledge of Italian as well
 • And speaking in English should be ok for you too.
 • Good listener, understanding people’s needs, identifying problems, seeking information needed to solve it and empathetically communicate back.
 • You naturally feel the need to help people and make their lives easier
 • Not knowing how something works is keeping you awake at nights, you just need to know!
 • Enjoying pushing things forward and embracing changes 
 • You are punctual and you understand what is responsibility and commitment to our clients
 • Basic PC knowledge is enough, Excel, email etc. we will teach you the rest

IN RETURN, WE OFFER:

 • Adequate financial evaluation
 • Electro-budget - pays for all the electronics you need for your work, all of them of your own choice
 • Cafeteria budget - you can order smoothies, MultiSport card or plenty of other benefits
 • Education budget - designed for your self-improvement
 • An opportunity to work (practically) from anywhere after joining the team (i.e. remote office from Cyprus, home office, etc.)
 • Enjoying trips at the sea with the team, benefits of fresh fruits, opportunity to have meetings in the sauna, get in shape in our gym
 • 5 holiday weeks + sick days
 • Small and lovely team which is the biggest perk anyway. Radka, Michal and Tom are already looking forward to meeting you in person :)

WHO ARE WE?

We are a young team with the desire to demonstrate that a Czech company from Brno could find its place in international business to the whole world. The financial world is being innovated in our company where we’re putting our efforts to change the status quo and to inspire our competition. People are what matters the most to us and the groundwork of our entrepreneurship, growing profitably. We can work as a team and have a lot of fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open to each other and strict working hours are not our style - everyone knows his job and how much time shall be devoted thereto. We prefer project management style and not the hierarchical one. Last but not least, our offices are situated in the city centre, having its own gym, sauna, and much more...prepared only for our employees. Learn more about us by checking our Company Culture Market profile at: www.cocuma.cz/company/purple-technology.

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Email Marketing Specialist

Poskytujeme služby pro obchodníky s cennými papíry, kteří inzerují nejen v České republice, ale v celé Evropě a Asii. Naučíme tě, jak inzerovat na zahraničních trzích, a pokud už s tím máš zkušenosti, rádi se i my od tebe něco přiučíme. Chápeme, že obor, ve kterém podnikáme, je velmi specifický, ale obavy nejsou na místě. Znalosti Forexu nebudeš potřebovat, ochota učit se alespoň základům ti bohatě postačí.

U nás na tebe čeká budování mezinárodních mailingových kampaní. Obsah ti budou tvořit naši analytici s copywriterem Honzou a o design se postarají grafici. Tvým úkolem bude vytvořit ten nejlepší email pro klienty.

KOHO VLASTNĚ HLEDÁME?

 • Momentálně hledáme člověka, který v našem týmu ovládne umění emailingových kampaní a bude ochoten si je vzít komplet na starosti.
 • Nadšence do segmentování databáze leadů, údržby databáze kontaktů, plánování emailových kampaní jak v češtině, tak v angličtině.
 • Nemusíš mít velké zkušenosti, ale víš, jak tvořit segmenty a udržovat databáze v MailChimpu.
 • Dokážeš se aktivně domluvit anglicky, protože ne se všemi kolegy budeš sdílet zeměpisnou šířku, délku a časové pásmo (ruce, nohy a memečka pomohou).
 • Máš stále chuť se učit novým věcem - víš, že každý měsíc je to jinak.
 • Baví tě přicházet proaktivně s nápady, jak něco zlepšit a zkoušet nové věci.
A pokud čteš tyhle řádky a říkáš si: “Vždyť to jsou absolutní základy, já chci něco víc.”, tak tím líp! Přijď k nám a řekni, co by sis představoval/a! Nechceme tuto nabídku vymezovat jen jako juniorskou nebo seniorskou. Naopak chceme, aby to byla příležitost pro každého - pro juniora, aby rostl, i pro seniora, aby mohl realizovat své neotřelé myšlenky a nápady.

CO U NÁS NAJDEŠ?

 • Můžeš si vybrat nový noťas, mobil a vše, co potřebuješ ke své práci, z tvého Electro Budgetu.
 • Chceš se vzdělávat? Kupovat si knížky, chodit na workshopy, konference nebo ke kouči? Od toho tady máme Education budget.
 • Cítíš, že se potřebuješ posunout v angličtině? U nás tu možnost dostaneš, máme několik lektorů, stačí si jen vybrat.
 • Chceš ušetřit čas chozením ke kadeřníkovi? Objednat si smoothie až k sobě na stůl, zajet si pracovat remote od moře nebo si pořídit Multisportku? Jasná věc s naší Cafeterií.
 • Cítíš, že dneska uděláš více práce z homeofficu, parku nebo kavárny? Pokud to neomezuje tým, pojď do toho.
 • Udělej si výlet s týmem k moři, dej si čerstvé ovoce, dej si meeting v sauně, zacvič si v naší posilovně - je tu spousta možností
 • Práci na HPPčko na fulltime.

KDO JSOU ČLENOVÉ NAŠEHO TÝMU?

Tvá přítomnost by významně ulehčila život celému marketingovému týmu, kterému pomáhá se strategií zkušený markeťák Michal - specialista na kreativní online strategie s mnohaletými zkušenostmi z agenturního byznysu a milovníkem kafe v jedné osobě. Konzultovat nové nápady a spřádat PPC sítě by ti pak pomáhal Tom, se kterým byste utvářeli naši dvoučlennou PPC úderku. Copywriter Honza by se staral o to, aby marketing měl dostatečnou zásobu munice v podobě textů (a špatných vtipů), a projekťačka Dita by použila svého organizačního génia (nebo hnědého pásku z karate) k tomu, aby byly dodrženy termíny.

Tak co, už se vidíš, jak “sedíš" u nás? Tak nám pošli své CV nebo odkaz na aktualizovaný LinkedIn profil a přijď k nám na pohovor. Rádi ti ukážeme naši fialovou kulturu. Věříme, že to rozhodně nebude ztráta času!

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Marketing Account Manager

Do naší fialové party hledáme marketing account managera. Tahouna, kterého by bavilo pracovat ve fintech odvětví pro firmu s českými kořeny a komunikovat s partnery z různých koutů světa. Poskytujeme služby pro obchodníky s cennými papíry, kteří operují v několika zemích Evropy.

JAK BUDE VYPADAT TVOJE PRÁCE?

Nepůsobíme jenom v Česku. A proto potřebujeme člověka, který se bude věnovat sjednocování informací ve všech jazykových mutacích. Jak těch interních, což znamená zajistit překlady, posouzení správnosti, úpravy a nasazení na web. Tak i těch externích, kdy je potřeba vykomunikovat nový produkt partnerům, předat všechno potřebné a zajistit konzistentnost na obou stranách. Rovnou od nich zjistit zpětnou vazbu a tu předat různým týmům v rámci firmy. A zbytek? Ten budeš věnovat komunikaci s odbornými médii, ohledně spoluprací, marketingových kampaní, apod.

KOHO VLASTNĚ HLEDÁME?

 • Rád komunikuješ, ale zároveň máš rád ve věcech pořádek a když něco není seřazené, tak se u tebe začnou objevovat příznaky OCD
 • Zvládneš plynule přejít z komunikace s důležitým partnerem do komunikace s našimi vývojáři
 • Zajímá tě marketing a chceš se učit něco nového
 • Baví Tě přicházet proaktivně s nápady, jak něco zlepšit a zkoušet nové věci
 • Naplňuje tě posouvat věci kupředu, umíš si udržet nadhled a radši pomáháš a vysvětluješ, než přikazuješ
 • Dokážeš se aktivně domluvit anglicky, protože máme partnery a kolegy, kteří nemluví česky

CO U NÁS NAJDEŠ?

 • Můžeš si vybrat nový noťas, mobil a vše, co potřebuješ ke své práci, z tvého Electro Budgetu.
 • Baví tě se vzdělávat? Kupovat si knížky, chodit na workshopy, konference nebo ke kouči? Od toho tady máme Education budget.
 • Anglicky se domluvíš, ale potřebovalo by to zlepšit? U nás tu možnost dostaneš, máme několik lektorů, stačí si jen vybrat.
 • Chceš ušetřit čas chozením ke kadeřníkovi? Objednat si smoothie až k sobě na stůl, zajet si pracovat remote od moře nebo si pořídit Multisportku? Jasná věc s naší Cafeterií.
 • Cítíš, že dneska uděláš více práce z homeofficu, parku nebo kavárny? Pokud to neomezuje tým, pojď do toho.
 • Udělej si výlet s týmem k moři, dej si čerstvé ovoce, dej si meeting v sauně, zacvič si v naší posilovně - je tu spousta možností
 • Práci na HPPčko na fulltime
  Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

FX B2B Business Developer with Polish @ Cyprus

For one of our close partners with whom we share the same values, both business-wise and in relation towards employees, we are looking for someone to take this position which would be located in Limassol.

WHO WE ARE:

Purple Trading is a brand of Cyprus Investment Firm with an innovative approach towards business management. We are a young team with a desire to show the whole world that a company with Czech roots has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo, inspire the competition and bring products with added value to our clients. Our vision is to help clients to be more successful in the financial markets. We are currently forming an international B2B Business Development team and are looking for candidates speaking Polish language. The idea is to create a small, proactive and ambitious team ready to tackle the Polish trading market down with us.

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE:

Your primary focus should be on polish speaking clients. And we expect you will use the existing relationship with institutional and retail clients to generate new business for the Company within a short period of time. That includes Identifying new business opportunities and initiate new business development activities in order to further grow the business results. We would like you to help us with creating a business development strategy.

Part of the work will be also negotiating and informing affiliates of the commission structure they will work with. Presenting the various promotions, products and marketing campaigns currently active. Updating CRM on a regular basis and following guidelines set by the compliance. And from time to time also travel outside of Cyprus to meet with potential or current clients. WHAT DOES OUR IDEAL BUDDY LOOK LIKE:
 • Experience in business development or sales within the financial sector is a must
 • Strong negotiation skills and ability to close deals
 • Excellent networking skills
 • Proactive, independent, result oriented and self-driven
 • Knowledge of FX/CFD trading (MT4)
 • Fluent in Polish and English - spoken and written
  WHAT WE OFFER IN RETURN:
 • Competitive remuneration package based on candidate's experience and skills
 • Financial compensation including fixed and performance-based parts
 • Contribution to the private Medical Scheme
 • Great flexibility and freedom in how you would like to work
 • Home office or remote office based on your preference
 • Once per year company-wide remote office
 • Cafeteria budget you can use for several options
 • Unique work environment and office location in villa with garden and swimming pool
 • Great team which is the best perk after all :)

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

FX B2B Business Developer with Italian @ Cyprus

For one of our close partners with whom we share the same values, both business-wise and in relation towards employees, we are looking for someone to take this position which would be located in Limassol.

WHO WE ARE:

Purple Trading is a brand of Cyprus Investment Firm with an innovative approach towards business management. We are a young team with a desire to show the whole world that a company with Czech roots has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo, inspire the competition and bring products with added value to our clients. Our vision is to help clients to be more successful in the financial markets. We are currently forming an international B2B Business Development team and are looking for candidates speaking the Italian language. The idea is to create a small, proactive and ambitious team ready to tackle the Italian trading market down with us.

WHAT WILL YOUR JOB BE LIKE:

Your primary focus should be on Italian speaking clients. And we expect you will use the existing relationship with institutional and retail clients to generate new business for the Company within a short period of time. That includes Identifying new business opportunities and initiate new business development activities in order to further grow the business results. We would like you to help us with creating a business development strategy.

Part of the work will be also negotiating and informing affiliates of the commission structure they will work with. Presenting the various promotions, products and marketing campaigns currently active. Updating CRM on a regular basis and following guidelines set by the compliance. And from time to time also travel outside of Cyprus to meet with potential or current clients.   WHAT DOES OUR IDEAL BUDDY LOOK LIKE:
 • Experience in business development or sales within the financial sector is a must
 • Strong negotiation skills and ability to close deals
 • Excellent networking skills
 • Proactive, independent, result oriented and self-driven
 • Knowledge of FX/CFD trading (MT4)
 • Fluent in Polish and English - spoken and written
WHAT WE OFFER IN RETURN:
 • Competitive remuneration package based on candidate's experience and skills
 • Financial compensation including fixed and performance-based parts
 • Contribution to the private Medical Scheme
 • Great flexibility and freedom in how you would like to work
 • Home office or remote office based on your preference
 • Once per year company-wide remote office
 • Cafeteria budget you can use for several options
 • Unique work environment and office location in villa with garden and swimming pool
 • Great team which is the best perk after all :)
 

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Nothing that fits you well?

We are always looking for a new Purple colleague. When considering a new buddy, we first look at the cultural fit - is s/he Purple, will we simply enjoy being together, is there the energy? Second we look at capabilities and competencies. Being likeable and capable are both important. Yet we never hire capable superhero if we don't like the guy. So if you think you would fit into our Purple band both as a friend and as an expert who gets s***t done, please do get in touch. We'll write / call back, we promise.

Contact us

We are also on instagram