Thanks for your email.

Return

Being Purple

Purple people are some 100 happy souls working mostly around Brno with random appearances in other global locations. They can be identified by a sense of humor, crazy ideas, or readiness to take responsibility, work hard, have fun and create excellent services.

See Open Roles

01

Freedom

We design work around life. Feel free working any time, place, or way that suits your individual needs. Work from home because you prefer or need to? Sure. Work from abroad when you stay longer after vacation. Yes. Prefer to start at noon and work late? Need to pick up a friend from hospital or kids from school? Absolutely. Choose any notebook or phone you like? Tak určitě. We believe that giving freedom and trust brings responsibility and respect towards the team.

02

Friendliness

We treat others the way we want to be treated. We strive to be friendly, human, humble, supportive, and understanding, both towards clients and to each other. You will notice little acts of kindness around the office each day - like tasting a delicious chocolate yesterday, home made sli****ce today (now you know why we need the megaphone), or french style pancakes tomorrow. We enjoy coming to the office simply because we look forward to see smiling colleagues. Plus we like spending time together outside office - beers, sport weekends, anniversary, thanksgiving, or Christmas parties, plus the summer remote office week by the sea.

03

Fairness

You won't be able to tell who is a support representative and who is a co-founder in the office. Same fair, open-minded, transparent, and honest treatment to all Purple souls. Fresh fruits, good coffee, company gym, sauna, and a lot to choose from benefits cafeteria - these are same for everyone. Just like tidying up the meeting room after yourself or putting the dishes into the dishwasher.

04

Flexibility

When it comes to fintech products we create, we love to preserve some of our startup agility and come with innovative, simple, modern, efficient solutions. Both when designing products for our B2B clients and services for their end customers.

05

Drive

Japan, Singapore, Middle East, Cyprus or Central America … we have the drive to succeed globally, long expanding outside our home Czecho-Slovak, European markets… we doubled our team over past two years and quadrupled over the past four. We tend to be goal oriented, self-developing, proactive, and reliable business partners striving for mastery. BTW, the above five values is what defines us, what defines our Purple way.

Open Roles

Javascript Developer

Our WebTech team designs, develops and manages broker services and applications. This way we facilitate interaction with our clients and reduce the work of a broker's employees. For instance, we develop a web and mobile version of the client zone for managing accounts, deposits and withdrawals (think "internet banking"). We also automate processes like opening new accounts, depositing funds and other things that help make work simple. If there is any free time left, we play with the slackbots to make our lives easier. ;)
Our vision is to be a good partner for brokers and create a modern and efficient environment for their clients and employees. We base all on a flexible team of Full-Stack Javascript developers and use AWS, Serverless, GraphQL, and React.  

WHAT WILL YOU WORK ON

If you are experienced, you can expect:
 • Development of a new serverless backend (AWS Lambda, AWS Step Functions).
 • Creating GraphQL API for specific applications.
 • Creating a new React app that will help our team manage user and requirements.
 • Developing applications for clients and building their mobile versions.
 • Developing websites written in React.
If you want to grow, you can expect at the beginning:
 • Writing specific lambda functions to help automate our processes.
 • Creating forms using our own React tool.
 • Linking external systems.
 • We'll show you everything. You will learn to use modern technology through small tasks.
 • And if everything goes well, you will be able to move forward in a course of a year and work on bigger applications.

WE DEVELOP WITH:

 • Javascript ES 6/7
 • NodeJS
 • React, React Native
 • GraphQL, REST API
 • PostgreSQL, MongoDB, AWS Lambda
 • HTML5, CSS
 • + anything else if it works
 • We work agilely and use Trello and Github for development
What's important to us is your attitude, desire to move forward and learn new things. It does not matter if you are not skilled in everything mentioned above. You will become a part of our team, but at the same time, we will give you space to work independently. You can expect to get a separate assignment and it will be up to you to come up with the best possible solution.
 

WHO ARE WE?

We are a young team with a desire to show the whole world that a Czech company from Brno has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo and inspire competition. People are what matters most to us and the groundwork of our entrepreneurship which grows profitably. We can work as a team and have a lot of fun during the day, but we also solve problems, work hard and respect each other. We are open with each other and strict working hours are not our style - everyone knows what their job is and how much time they need to devote it. We prefer project management style to a hierarchical one and we also have nice offices in the center, our own gym, sauna, etc.   Get to know us better at the Company Culture Market: www.cocuma.cz/company/purple-technology (in Czech)

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Samostatná Účetní

V rámci finance týmu vedeme kompletně účetnictví pro naše společnosti, řídíme se jak českými účetními standardy, tak v některých případech i těmi mezinárodními. Všechny doklady kontrolujeme a zařazujeme tak, abychom krom statutárních finančních výkazů mohli vytvářet i sofistikované manažerské přehledy a finanční projekce. Pravidelně se bavíme s našimi zahraničními kolegy, radíme se s daňovými poradci, auditory a občas se musíme obrátit i na soudní znalce. Jak naše skupina roste, začínáme se věnovat například automatizaci některých našich procesů, ale třeba také analýzám investičních či akvizičních příležitostí. Naším cílem je pomáhat manažerům ke správným rozhodnutím a efektivnímu vedení podniku.

JAKÁ PRÁCE TĚ U NÁS ČEKÁ?

Bude tě u nás čekat komplexní zpracování účetní agendy celé české firmy (kromě mezd a daňových přiznání), které zahrnuje zejména: sběr, kontrolu a záznam účetních operací, sestavení účetní závěrky, rozvahy a výsledovky v účetním softwaru. Dodržování platné legislativy zejména v oblasti účetnictví a daní je asi jasná věc. Nemine tě ani zpracování, kontrola a vyhotovení záznamní povinnosti k DPH. A nešlo by to jinak bez archivování všech účetních a mzdových podkladů a výkazů dle platné legislativy. Plus případně další věci, na kterých se společně domluvíte v týmu.  

JAK VYPADÁ NÁŠ IDEÁLNÍ PARŤÁK?

Je to někdo, kdo je samostatný a kdo má široký přehled a zkušenosti a nebude zaměřený pouze na účtování pokladny nebo příchozí faktury. Měl by umět “prostě vše”, kromě tvorby daňových přiznání (od toho tady máme naší Andrejku :). Každopádně představu o tom, jak účetní případy "dopadají" do daňového přiznání, bys samozřejmě měl mít. Bez toho by to asi nešlo.  

VÍDÍŠ SE V TOM?

 • máš alespoň 2, nelépe 3 roky praxe se samostatným vedením účetnictví
 • skvěle ovládáš podvojné účetnictví a máš základní orientaci v daních
 • jsi ochotný/á na sobě neustále makat a vzdělávat se
 • dokážeš řešit problémy samostatně
 • když není něco dotaženo, zorganizováno a není v tom pořádek nedá ti to spát
 • máš logické myšlení a vidíš věci v souvislostech jak na sebe navazují a co ovlivňují
 • baví tě nacházet řešení, u kterých používáš selský rozum
 • práce s Money S3 je velkou výhodou, stejně jako přehled v IFRS
“Pro nás v týmu je důležitá důvěra a pokud si něco slíbíme, víme, že se na sebe můžeme spolehnout. Rádi bychom k nám někoho nápaditého a iniciativního, kdo sám přichází s nápady a dokáže zamakat, když je to potřeba.”

KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Back Office Administrator with Polish

For one of our close partners with whom we share the same values, both business-wise and in relation towards employees, we are looking for someone to take this position which would be located in Cyprus.

WHO WE ARE

Purple Trading is a brand of Cyprus Investment Firm with innovative approach towards business management. We are a young team with a desire to show the whole world that a company with Czech roots has its place in the international business. We are innovating the financial world, trying to change the status quo, inspire the competition and bring products with added value to our clients. Our vision is to help clients to be more successful in the financial markets.  

YOUR RESPONSIBILITIES WILL BE:

 • Processing account openings for the registered clients in accordance with KYC procedure.
 • Maintain the accounts of existing clients
 • Processing any financial activity on behalf of the client
 • AML scoring for existing clients
 • Following of the internal regulations and procedures of the Company
 • PEP verification
 • Corporate and joined account processing
 • Verifying provided information and documentation throughout Word Check Validation
 • Applying the correct settings defining the client’s account as per BO and IB Standard Policies
 • Applying updates and change over the account, as per client instructions

WE ARE LOOKING FOR SOMEBODY WITH:

 • Knowledge of Polish and English language (B2 level)
 • High working ethics and willingness to learn and develop
 • Responsibility and ability to multitask and prioritize
 • Problem-solving skills
 • High self-motivation
 • Knowledge of Excel is beneficial

WHAT COULD MAKE YOU HAPPY:

 • Truly amazing and friendly environment
 • You will be provided with time and place flexibility after some time if you would need it
 • Fresh fruits in the office
 • Business trips to the Czech Republic
 • Remote office (whole company works from somewhere else in Europe for one week once a year)
 • Working in a friendly environment from a villa with a swimming pool and green garden
 • Environment where you can learn and grow
 • Other financial and non-financial benefits
 • And - what’s important for us  - we care about the results. You do not have to ask for a coffee break, lunch break or if you can go to the toilet now, later or even 15 times a day :)
Our strength is in our unity, so when crisis arise, we solve them together. That’s why team spirit is in the centre of everything for us, it simply gives us the ability to achieve set goals and also to tackle down any business complexities that might be thrown at us by financial industry on a daily basis.

We like to manage projects rather than people and their time plus we have almost no hierarchy. As a result, you can expect much more flexibility than in an usual company. You will be given trust and in exchange, we will expect you to proactively solve issues you will face, come up with ideas and deliver them on time.  

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

C# Developer

Ležíš na lehátku u bazénu vily ve Středomoří s laptopem dle vlastních preferencí na klíně a pomalu usrkáváš smoothie. Možná to tak nevypadá, ale právě i se zbytkem firmy pracuješ z týdenního remote office v Chorvatsku. Práce ti jde od ruky, jakpak by ne, když dokončuješ testování programu, který sis sám vymyslel a nakódoval.

Když jsi dostal zadání tohoto projektu, tak ses domluvil s teamleaderem a řekl mu, že potřebuješ klid. Týden ses pak neukázal v práci, pracoval jsi kdy jsi chtěl a odkud jsi chtěl a s týmem jsi zůstával ve spojení na Slacku. Nezáleželo na tom, že nesedíš každý den od devíti u svého stolu v kancelářích v centru Brna, hlavní bylo, že ses po týdnu opět ukázal a nechal za sebou velký kus práce. Stává se, že na některých kritických projektech musíme makat i na 200%, ale vždycky to nějak zvládneme. Proč? Protože:
 • K vyřešení problému se dostaneme i bez nutnosti pořádat zdlouhavé a neproduktivních meetingy
 • Nebrzdí nás žádné nabobtnalé procesy a každý podnět není potřeba zadávat do ticketing systému, jako je tomu v korporátech
 • Náš tým se skládá ze 3 lidí, kteří jsou schopni se lidsky domluvit na flexibilní spolupráci
 • Nikdo nám nevnucuje způsob, jakým máme pracovat - důležitý je u nás hlavně výsledek a to, jak jsme se k němu dostali, je zcela na nás.

FAQ

Pro koho budu vytvářet nové programy?

Většinou buď pomáháme ostatním oddělením s automatizací procesů a problémů, aby se mohly soustředit na svou práci a zbytečně neztrácely čas, nebo vyvíjíme cokoliv, co je potřeba, pro zlepšení služeb pro naše cílové klienty (např. integrace se systémy třetích stran, aplikace na ochranu klientského kapitálu, …).

Co bych měl umět?

Rámcově by ti měly hodně říkat vícevláknové, dobře škálovatelné aplikace a neměl bys mít problém je vytvářet. Měl by sis umět poradit, pokud bude program limitován např. nízkou dostupnou paměti nebo nutností co nejrychlejšího vykonání (přece jenom realtime by mělo opravdu znamenat realtime).
Koncovými zákazníky pro tyto aplikace budou tví kolegové z dalších týmů, takže jakékoliv připomínky a zpětnou vazbu budete moct s klidem probrat ve firemní sauně, nebo třeba na terase.

Takže bych první dělal jen plánování a pak se vyvinul dál a přešel například ke kódování?

Ne, takhle to u nás nemáme. Je nás málo a pořád si jedeme na start-upové vlně, takže u nás neexistují žádné ustálenější procesy, ale pomalu si začínáme formovat svůj standard. Což ale bereme jako plus, protože máme možnost individuálně pracovat na svých projektech a rozvrhnout si tak čas podle sebe. Ty si to promyslíš, ty si to nakóduješ a budeš to i ty, kdo to bude testovat (případně s kolegou, pokud vás bude na aplikaci pracovat víc). Samozřejmě můžeš počítat s pomocí od členů svého týmu.

A co když se nevyznám ve Forexu?

Znalost Forex prostředí vnímáme spíš jako výhodu, než podmínku, a tak není potřeba, aby ses v tomto prostředí někdy v minulosti pohyboval. Ostatně málokdo ze současných členů týmu měl před nástupem nějaké vědomosti z tohoto odvětví.

S čím budu pracovat?

Vyznat by ses měl v následujících - VisualStudio 2017; C# Entity Framework; REST API; PostgreSQL; MySQL; Github; Azure DevOps.

Vážně je u vás tak volná pracovní doba, jako je popsaná v textu inzerátu?

V zásadě ano. Než se však na své pozici zaučíš, upřednostňovali bychom, abys do kanclu chodil spíše pravidelně. Po dokončení učící fáze je rozvržení tvé pracovní doby a místa jejího konání zcela na tobě.

KDO JSME MY?

Jsme mladý tým s chutí ukázat celému světu, že česká firma z Brna se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovujeme finanční svět, snažíme se měnit status quo a inspirujeme konkurenci. Lidé jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. A taky máme fajn kancly v centru, vlastní fitko, saunu, a tak... Poznej nás trošku blíž skrze náš profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Sales Manager pro B2B

Momentálně hledáme pro našeho partnera Purple Trading do brněnského B2B týmu parťáka. Společně sdílíme přístup ke kolegům, obchodní know-how a společné hodnoty. Nový kolega bude součástí malého týmu a bude hledat nové příležitosti a komunikovat s kontakty, které máme v databázi. Hodně času se tráví na schůzkách, ale když se stane, že se všichni potkáte v kanceláři, tak ta je napůl cesty mezi náměstím Svobody a hlavním nádražím. Stavíme naše aktivity na osobním kontaktu. Ale spolu s tím děláme sales i moderně, zkoušíme nové technologie, nebo přístupy, a taky efektivně, radši si dáme videocall než se táhnout přes půl republiky.

JAK BUDE VYPADAT TVOJE PRÁCE:

 • Komunikace s obchodními partnery v databázi, ale i hledání nových příležitostí
 • Návrh ideálního řešení pro jednotlivé obchodní partnery
 • Schůzky, B2B je u nás postavené na osobním kontaktu a než se spolupráce povede pár schůzek to vezme
 • Řešení změn a problémů v nastavených kooperacích
 • Kontrola domluvených spoluprací
 • Průběžné školení partnerů
 • Vyhodnocování naších strategií
 • A taky udržba a zápis do CRM, bez toho už by to dneska asi nešlo :)

HLEDÁME NĚKOHO KDO MÁ:

 • Aspoň 1 rok zkušenost v sales
 • Pozitivní can-do přístup
 • Perfektní komunikační vlastnosti
 • Zkušenost s hledáním nových byznysových příležitostí
 • Chuť hledat nové cesty
 • Kreativní myšlení co se týče salesu
 • A velká výhoda by byla znalost Forexu, ale to se dá doučit

CO TI U NÁS UDĚLÁ RADOST:

 • Práce ve velice příjemném a neformálním prostředí
 • Každoroční remote office (kdy celá firma jede na týden, pracovat někam mimo Česko)
 • Flexibilita (možná občasná práce z domu nebo i mimo Českou republiku)
 • Hodně uvolněná a trochu jiná firemní kultura
 • Spolupráce s mezinárodním týmem
 • Budget vyhrazený na vzdělávání
 • Fixní plat + neomezené provize
 • Podpora jak v osobním tak v profesním růstu
 • Finanční ohodnocení složené z fixní a variabilní složky
 • 5 týdnů dovolené, cafeterie, telefon, notebook,
 • A hlavně zajímají nás výsledky, ale s takovou flexibilitou se pojí i velká zodpovědnost a oboustranná důvěra ohledně odvedené práce

KDO JSME:

Purple Trading je evropský obchodník s cennými papíry a inovativním přístupem. Je to mladý tým, s chutí ukázat celému světu, že i česká firma se může prosadit v mezinárodním businessu. Inovují finanční svět, mění status quo a inspirují konkurenci. Lidi jsou pro nás to, na čem záleží nejvíc, a budujeme na tom naše podnikání. Podnikání, které profitabilně roste. Umíme táhnout za jeden provaz a během dne zažíváme srandu, ale také řešíme krize, musíme pořádně makat a respektovat se navzájem. Máme mezi sebou otevřené vztahy a nezastáváme striktní pracovní dobu - každý ví, na čem má pracovat a kolik času je tomu třeba věnovat. Máme raději projektový styl řízení než hierarchický. Poznej nás trošku blíž přes profil na Company Culture Market www.cocuma.cz/company/purple-technology

Are you ready for the adventure?

Please send us at joinus@purple-technology.com few lines about your motivation or passions and attach your CV.

By applying to the job advertisement you give Purple Technology s.r.o. consent for processing and storing of the personal data provided by you.

Nothing that fits you well?

We are always looking for a new Purple colleague. When considering a new buddy, we first look at the cultural fit - is s/he Purple, will we simply enjoy being together, is there the energy? Second we look at capabilities and competencies. Being likeable and capable are both important. Yet we never hire capable superhero if we don't like the guy. So if you think you would fit into our Purple band both as a friend and as an expert who gets s***t done, please do get in touch. We'll write / call back, we promise.

Contact us

We are also on instagram